Регіональна філія
"ПІВДЕННА ЗАЛІЗНИЦЯ"
АТ "Укрзалізниця"

Соціальна відповідальність
Екологія
Посилання

Політика залізниці в сфері охорони навколишнього природного середовища.

Сьогодні проблеми екології займають чималу частку у роботі Південної залізниці, оскільки високий рівень життя та здоров’я населення можливі тільки за умови підтримки якості навколишнього природного середовища. На залізниці на зміну споживацькому ставленню до навколишнього природного середовища вже давно прийшло розуміння необхідності інноваційних технологій в сфері екології.

На магістралі, відповідно до статті 11 Закону України «Про залізничний транспорт», забезпечують охорону навколишнього природного середовища. Робота з охорони навколишнього середовища і раціонального використання природних ресурсів відокремленими підрозділами залізниці здійснюється згідно з екологічним законодавством, державними, відомчими та іншими документами.

Природоохоронні заходи по залізниці, спрямовані на покращення загального екологічного стану за рахунок зменшення кількості викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, гідросферу та земельні ресурси.

Має місце зменшення викидів в атмосферу від дизелів тепловозів завдяки проведеній електрифікації дільниць залізниці (перехід із тепловозної тяги на електричну).

У рамках охорони та раціонального використання водних ресурсів здійснюється утримання та ремонт споруд для очищення виробничих господарсько – побутових стічних та зворотних вод, ремонт, очищення, ревізія систем каналізації, утримання каналізаційних мереж і споруд на них, ремонт споруд первинної стадії очищення, створення та ремонт огорож зон санітарної охорони водозаборів, лабораторний контроль тощо.

У кожному підрозділі залізниці, діяльність якого теоретично може призвести до погіршення стану довкілля, здійснюються екологічний контроль за виробничими процесами та станом промислових зон.

Щодо охорони та раціонального використання земель, то на магістралі виконуються роботи з утримання водовідвідних споруд, протизсувні заходи, очищення територій та колій від нафтопродуктів. Крім того, здійснюється раціональне використання і зберігання відходів виробництва, у тому числі їх переробка сучасними сміттєпереробними комплексами на станції Люботин і вокзалі Харків – Пасажирський. Комплексне управління, сортування твердих побутових відходів з відбиранням вторинної сировини і спалювання залишку забезпечують максимальну економічну та екологічну ефективність. П’ятиступенева система очищення викидів, каталітичне опалювання та вапняна обробка сміттєперероблювального комплексу станції Люботин повністю нейтралізують небезпечні сполуки, які утворюються при спалюванні відходів. За подібною технологією працює і сміттєпереробний комплекс МПК – 300 на вокзалі Харків – Пасажирський.

Для зменшення забруднення навколишнього середовища при обмивці вагонів кілька років тому у Харкові побудовано вагономийний комплекс. Одним із основних методів зниження засмічення природного середовища при цій технології обмивки вагонів є впровадження локальних очисних споруд та використання оборотного водопостачання, що дозволяє мінімізувати кількість шкідливих викидів.

У колійному господарстві при виконання колійних робіт застосовується машина РМ – 80, яка забезпечує баластування колії і очищення щебеню в обсязі 900 куб. метрів на один кілометр колії. Це дозволяє отримати екологічний та економічний ефект завдяки зменшенню природних мінеральних ресурсів, тобто щебеню.

Використання сучасних пасажирських вагонів вітчизняного та зарубіжного виробництв( з вакуумними туалетами, електроопалення та світодіодним освітленням) дозволило зменшити забруднення навколишнього середовища від перевезень пасажирів.

Нещодавно на території Харківської вагонної дільниці №1 введений проект вакуумної каналізаційної насосної станції з улаштуванням очисних споруд. Цей об’єкт призначений для відкачування рідких відходів з – під вагонних баків екологічно чистих туалетів пасажирських вагонів з наступною їх переробкою та очищенням стічної води до рівня, дозволеного для скидання у міську каналізаційну мережу.

На залізниці працюють цехи з виробництва фасованої питної води для забезпечення якісною питною водою пасажирів, працівників залізниці та громадян, які мешкають у районах з проблемами питного водопостачання. Наша вода отримала високу оцінку Міністерства охорони здоров’я України, відповідає вимогам санітарного законодавства і сертифікована державною системою сертифікації УкрСЕПРО. Продукцію нагороджено всеукраїнським знаком якості «Вища проба».

З метою підтримки здоров’я дітей, працівників залізниці та всіх бажаючих відпочити в екологічно чистих районах працюють:

  • - Дитячий оздоровчий центр «Сонячний», розташований у парковій зоні м. Харкова, в с. П’ятихатки. На базі ДОЦ«Сонячний» побудовано тренувальну базу для футбольних команд фіналу Євро – 2012 та в подальшому для дітей Харківської області.
  • - Санаторій ім. М. Гоголя в м. Миргород. Науково розроблене ефективне лікування, благоустрій і комфорт санаторію,унікальна мінеральна вода і казкові куточки української природи – усе це дозволяє поєднати ефективне лікування і комфортабельний відпочинок протягом усього року.