Регіональна філія
"ПІВДЕННА ЗАЛІЗНИЦЯ"
АТ "Укрзалізниця"

На головну
Мала Південна залізниця
Керівництво
Начальник
ШМОРГУН Вікторія Василівна
(057) 707-02-33
 
 
Контактна інформація
м. Харків, вул. Сумська, 81
(057) 707-02-33
(057) 707-02-32

Дитяча залізниця «Мала Південна» – центр виховання й підготовки майбутніх професійних кадрів Південної залізниці. Тут учні загальноосвітніх шкіл після вивчення теоретичного курсу на практиці ознайомлюються з основними залізничними спеціальностями: провідник пасажирського вагона, черговий по залізничній станції, диспетчер, помічник машиніста тепловоза, машиніст тепловоза та іншими.

Дитячу залізницю було відкрито 8 листопада 1940 року.

Рух на Малій Південній традиційно відкривається 1 травня й триває до кінця жовтня. Загальна довжина колії - 3, 6 км. Діють дві станції - Парк і Лісопарк, а також зупинна платформа «Меморіал».

Рухомий склад дитячої залізниці налічує: два потяги «Україна» і «Юність Південної», які складаються з шести вагонів: PAFAWAG і ПВ51 відповідно та два тепловози ТУ2-054 і ТУ7А-3198.

До 70-річчя Малої Південної відкрито музей історії дитячої залізниці, також побудовано охоронний залізничний переїзд і встановлено систему відеоспостереження, за допомогою якої контролюється проходження транспорту через переїзд і закриття шлагбаумів.

Біля каси для малечі збудовано дитячий та спортивний майданчики.

За навчальним корпусом на станції Парк для проведення теоретичних та практичних занять у гуртках залізничного профілю побудовано полігон, який обладнаний магістральним стрілочним переводом, переїздом і світлофорами із світлофорною сигналізацією.

Перегін Парк-Лісопарк розбито на три блок-дільниці й оснащено автоблокуванням і АЛСБ. Керування стрілками здійснюється централізовано. Малу Південну обладнано комплектом устаткування для комп'ютерного керування стрілками та сигналами.

На сьогоднішній день Мала Південна має сучасну навчальну базу для профорієнтаційної роботи з юними залізничниками: світлі навчальні кабінети зі змістовним наочним приладдям, навчальною літературою та оргтехнікою, сучасні робочі місця для проходження виробничої практики.

До 75-річчя заснування дитячої залізниці з ініціативи начальника Південної залізниці М.Г.Уманця реконструйовано центральну арку входу до Малої Південної, вдосконалено матеріально-технічну базу залізниці, а ще побудовано навіс над коліями на станції Парк.

На дитячій залізниці щорічно працює більше 70 гуртків юних залізничників, у яких навчається понад 1000 школярів, за 11 основними спеціальностями залізничного транспорту. Учбовий рік починається в листопаді й закінчується у квітні, коли юні залізничники після тестування одержують допуск на проходження навчально-виробничої практики, під час якої вони під наглядом інструкторів керують процесом перевезень, працюють провідниками, ревізорами, здійснюють маневрові роботи та управляють локомотивами.

За підсумками оглядів - конкурсів на кращу дитячу залізницю України Мала Південна сім разів поспіль посідала почесне перше місце.

Протягом року проводяться екскурсії з юними залізничниками до локомотивних депо, станцій, вагонних депо, колійних дільниць, до історичних місць Південної залізниці. З метою обміну досвідом здійснюються екскурсії на інші дитячі залізниці України, ближнього зарубіжжя. На базі Малої Південної відбулась Міжнародна зустріч дитячих залізниць України, Росії, Білорусі, Німеччини, Угорщини.

З часу заснування дитячої залізниці в гуртках Малої Південної пройшли навчання понад 78 тисяч школярів, багато з яких назавжди пов'язали своє життя з Південною залізницею та працюють на інших залізницях України. Щорічно випускники Малої Південної вступають до залізничних ліцеїв, Харківського коледжу транспортних технологій та Українського державного університету залізничного транспорту.

Щороку з ініціативи керівництва Південної залізниці на дитячій залізниці проводяться конкурси, ігри та масові свята, присвячені відкриттю літніх перевезень, Дню Перемоги, Дню захисту дітей, Дню Незалежності України та iншим, на яких проходять виступи творчих колективів Південної залізниці та міста Харкова. Крім того, проводяться благодійні акції - безкоштовні поїздки дітей з інтернатів міста Харкова та області.

Територія дитячої залізниці охайна і доглянута, потопає в зелені дерев та в квітах, вабить своїм мальовничим ландшафтом і яскравими, майже казковими будівлями вокзалу і навчального корпусу.

Дитяча залізниця запрошує харків'ян та гостей міста відвідати Малу Південну та здійснити захоплюючу подорож на поїзді за маршрутом Парк – Лісопарк – Парк.